• Borelioza
  • Objawy boreliozy
  • Badania
  • Leczenie boreliozy
  • Baza wiedzy
  • Preparaty ochronne

Borelioza - objawy

Strona główna / Objawy boreliozy

Borelioza - objawy 11 października 2019


W pierwszej, najwcześniejszej fazie rozwoju choroby, zwanej postacią wczesną ograniczoną, infekcja ma charakter miejscowy. Występuje przede wszystkim na skórze (1-8 tygodni po zakażeniu), przybierając postać rumienia wędrującego. Znacznie rzadziej jest to chłoniak limfocytowy.

Borelioza - objawy skórne

Rumień wędrujący to stopniowo rozszerzająca się, czerwona plamka, z reguły jaśniejsza od środka, z biegiem czasu przyjmująca kształt pierścieniowaty. Średnica zaczerwienienia sięga od kilku do kilkunastu centymetrów, samo zaczerwienienie zaś może być lekko wypukłe i ciepłe. Rumień szybko się powiększa i występuje od 3 do 30 dni od ukąszenia przez kleszcza, najczęściej dzieje się to jednak tydzień po tym zdarzeniu. Co istotne, rumień wędrujący jest jedynym objawem zarezerwowanym tylko i wyłącznie dla boreliozy i pojawia się u ok. 40% zakażonych. Zdarza się, że rumień występuje wraz z towarzyszącymi mu łagodnymi objawami, podobnymi do objawów grypy, a są to między innymi: miejscowe powiększenie węzłów chłonnych, gorączka lub stany podgorączkowe, bóle głowy, mięśni i stawów, ogólne zmęczenie i gorsze samopoczucie.



Jak rozpoznać chłoniak limfocytowy?

Ten kilkumilimetrowy bądź kilkucentymetrowy, niebolesny guzek o sino-czerwonym zabarwieniu, występuje głównie na płatku ucha lub w jego małżowinie. Może pojawić się także na brodawce sutkowej czy mosznie. Występuje raczej rzadko, częściej u dzieci niż u osobników dorosłych.

Do wczesnych objawów boreliozy można zaliczyć również obniżenie nastroju, drażliwość i zaburzenia koncentracji.

Borelioza - objawy neurologiczne

Drugim etapem choroby, pojawiającym się od 3 do 26 tygodni od zakażenia, jest postać wczesna rozsiana.

Objawem charakterystycznym dla tej fazy jest rumień wędrujący mnogi, czyli - de facto - więcej niż jeden rumień wędrujący. Kolejne, dodatkowe rumienie wędrujące, osiągają raczej mniejszą wielkość i lżejsze zabarwienie. Częściej występują u dorosłych, niezmiernie rzadko zaś u dzieci.

Druga faza boreliozy to często także zapalenie stawów, czyli tzw. postać stawowa boreliozy. Czasem kilka, najczęściej jednak jeden staw (kolanowy, barkowy, skokowy lub łokciowy) staje się opuchnięty i bolesny, pojawiają się nawracające zaostrzenia choroby, mogące trwać od kilku dni do kilku tygodni. Co prawda nieczęsto dochodzi do trwałego uszkodzenia stawu, jednakże w przypadku zapalenia, leki przeciwzapalne nie są w stanie złagodzić występujących dolegliwości - objawom nie towarzyszy ogólna, standardowa reakcja zapalna organizmu.

Kolejnym symptomem okazuje się być zapalenie nerwów czaszkowych. Prowadzi ono do zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, objawia się natomiast bólami głowy i pleców w lędźwiowym odcinku kręgosłupa, zaburzeniami pamięci, nadwrażliwością na światło, przewlekłym zmęczeniem i nudnościami.

Zapalenie mięśnia sercowego pojawia się zaledwie u 5% zarażonych. Wskazują na niego zaburzenia przewodzenia i rytmu serca. Te sygnały, mimo nagłego początku, ustępują samoistnie w przeciągu kilku dni, współistniejąc z reguły z wymienionymi wyżej przejawami stawowymi i neurologicznymi.

Borelioza - objawy po latach

Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach borelioza daje o sobie znać dopiero wiele miesięcy (lub nawet lat!) po zakażeniu.

Trzecia faza choroby charakteryzuje się poważnymi uszkodzeniami narządów. Późna borelioza powoduje przede wszystkim znaczne zaburzenia funkcji poznawczych i snu, pogorszenie pamięci, korzeniowe zespoły bólowe splotu barkowego lub odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa, które wywołane zostają zajęciem nerwów obwodowych, a także przewlekłe zapalenia stawów (powracające bóle), uszkodzenia nerwów czaszkowych (innych niż twarzowy), wywołujące zaburzenia widzenia, słyszenia, czucia i połykania oraz przewlekłe zapalenia stawów i zanikowe zapalenie skóry kończyn. To ostatnie może pojawić się nawet 10 lat po zakażeniu, a objawia się przede wszystkim obrzękiem i nadmierną miękkością skóry nóg i grzbietów dłoni (czasem także tułowia), która - początkowo robiąc się czerwona - z czasem staje się coraz cieńsza, ukazując żyły i naczynia krwionośne.

Neuroborelioza, a zatem borelioza układu nerwowego, to 15-40% wszystkich z przypadków choroby. Wiele lat po ukąszeniu kleszcza objawia się drżeniami mięśni, przeczulicami, drgawkami, niedowładem, parestezjami i fibromialagią (bóle mięśni i kości). Pozostałe jej symptomy są tożsame z objawami depresji.

Wiele dolegliwości związanych z boreliozą, podczas diagnostyki zostaje przypisane zupełnie innym schorzeniom, dlatego choroba ta nie zawsze jest zidentyfikowana odpowiednio wcześnie. Długi czas, który minął u chorego od momentu ukąszenia go przez kleszcza, często powoduje dodatkowe trudności w powiązaniu faktów. Warto jednak dodać, że niewiele osób narażonych jest na opisane wyżej, poważne powikłania. Identyfikacja choroby we wczesnej fazie obniża ich ryzyko do minimum.

.

Udostępnij:

Zobacz również

Neuroborelioza jest zdecydowanie najbardziej groźną i skomplikowaną odmianą boreliozy. Ta...
Rumień po ukąszeniu kleszcza wcale nie występuje u każdego. Kiedy już się pojawi...

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Borelioza

Borelioza to choroba odkleszczowa. Wywoływana przez bakterie Borelli, występujące w postaci krętek lub cyst, nazywana jest również krętkowicą kleszczową lub chorobą z Lyme. Mimo, że borelioza początkowo może przypominać grypę, nie dajcie się zwieść!

Jej późniejsze objawy niejednokrotnie powodują ostre bóle stawów, powikłania sercowe i poważne skutki neurologiczne. O boreliozie świadczyć może wystąpienie rumienia wędrującego, jednak pojawia się on jedynie u kilkudziesięciu procent zakażonych!

Jednym z testów pomagających zdiagnozować chorobę, jest test ELISA - w większości przypadków należy potwierdzić go metodą WESTERN BLOT. Testy mają za zadanie określić wysokość IgG, najistotniejszych przeciwciał biorących udział w odpowiedzi immunologicznej. W większości przypadków odpowiednio wcześnie zdiagnozowaną boreliozę wyleczyć można za pomocą antybiotyków.

Leczenie boreliozy opiera się na podawaniu antybiotyków przez średni czas około 25 dni. 

Pragniemy zaznaczyć, że niniejsza strona ma charakter informacyjny. Wszelkie wątpliwości dotyczące stanu zdrowia należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem, a w razie podejrzenia boreliozy - koniecznie wykonać odpowiednie badania, w celu wykluczenia zagrożenia.

Sekcje portalu

  • Borelioza
  • Objawy boreliozy
  • Badania
  • Leczenie boreliozy
  • Baza wiedzy
  • Preparaty ochronne

Popularne artykuły

Borelioza - kiedy pierwsze objawy?

31 grudnia 2018

Borelioza IgG

9 stycznia 2019

Czy borelioza jest zaraźliwa?

10 stycznia 2019

Jak wykryć boreliozę?: Borelioza - badania

11 stycznia 2019

Inni czytali również

Borelioza - leczenie

23 stycznia 2019

Czy istnieje szczepionka na kleszcze?

24 czerwca 2019

Kiedy kleszcz zaraża boreliozą?

16 października 2019

40 vs. 20 - już dziś rusza nowy program...

13 grudnia 2021

Czytaj artykuły

  • Borelioza
  • Objawy boreliozy
  • Badania
  • Leczenie boreliozy
  • Baza wiedzy
  • Preparaty ochronne

© Copyright BoreliozaPoradnik.pl | Wszelkie Prawa Zastrzeżone.