• Borelioza
  • Objawy boreliozy
  • Badania
  • Leczenie boreliozy
  • Baza wiedzy
  • Preparaty ochronne

Borelioza - objawy neurologiczne

Strona główna / Objawy boreliozy

Borelioza - objawy neurologiczne 21 października 2019

Neuroborelioza jest zdecydowanie najbardziej groźną i skomplikowaną odmianą boreliozy. Ta atakująca układ nerwowy odmiana przypomina często zaburzenia psychiczne lub stwardnienie rozsiane, dlatego nie od razu da się ją prawidłowo zdiagnozować. Dochodzi do niej w momencie, gdy bakterie Borelii zaatakują mózg i rozpoczną niszczenie komórek nerwowych. Neuroborelioza dotyka około 10-15% osób zarażonych boreliozą, a w szczególności przypadki, u których nie zostało zastosowane leczenie.

Objawy neuroboreliozy

Do klasycznych symptomów neuroboreliozy zaliczamy głównie mrowienie i drętwienie skóry, nadmierną wrażliwość na bodźce, zaburzenia koordynacji, agresję, zaburzenia snu, apatię, nadpobudliwość, zmiany nastroju, zaburzenia odżywiania, zmiany osobowości, wypadanie włosów, sztywny kark, widoczne naczynia krwionośne, psychozy, otępienie i depresję.

Powikłania neurologiczne - borelioza

Neurologicznymi powikłaniami boreliozy jest przede wszystkim: zapalenie opon mózgowych, zapalenie mózgu, a także porażenie nerwu twarzowego (którego następstwem może być niedowład po stronie, gdzie znajduje się chory nerw - wiąże się to z zapadnięciem policzka, odpadaniem kącika ust, a także  z wygładzeniem fałdu pomiędzy nosem a policzkiem, niemożliwością nadęcia policzków i wyszczerzenia zębów) oraz zapalenie nerwu wzrokowego i niedomykalność szpary powiek. Niedomykalność szpary powiek powoduje, że gałka oczna zaczyna wysychać i jest narażona na zakażenie. Najgorszym ze skutków neuroboreliozy jest zdecydowanie przewlekłe zapalenie mózgu. Niejednokrotnie powoduje ono porażenie wszystkich mięśni, trwałe uszkodzenia nerwów czaszkowych oraz zmiany w psychice człowieka, takie jak: otępienie, psychozy, zaburzenia koncentracji i depresja. Zdarzają się również schorzenia słuchu i wzroku.

Rozwój neuroboreliozy - jakie stadium?

Specjaliści wyróżniają 3 podstawowe stadia neuroboreliozy. Stadium I to okres następujący po około 2-3 tygodniach od ukąszenia kleszcza. Przejawia się on bólami i skurczami mięśni, nadwrażliwością, sztywnością karku, bólami głowy i stanem podgorączkowym. Stadium II, rozwijające się około 4-6 tygodni (a nawet parę miesięcy!) po ugryzieniu to początkowe mrowienie i drętwienie skóry, połączone z porażeniem mięśni, stopniowo przeradzające się w zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a w ostatecznej fazie stadium - w zapalenie mózgu. III stadium choroby to stadium przewlekłe, charakteryzujące się trudnościami w chodzeniu, problemami z koordynacją, a nawet zaburzeniami świadomości.

neurologiczne objawy boreliozy

Borelioza: objawy neurologiczne - rozpoznanie


Grunt to szybkie zdiagnozowanie neuroboreliozy. Mimo, że jej objawy mogą wskazywać na występowanie innych chorób, jej odpowiednie rozpoznanie jest możliwe. W pierwszej kolejności opiera się ono na przeprowadzeniu wywiadu, a następnie badania neurologicznego. W dalszej części rozpoznania ważne jest zidentyfikowanie widocznych objawów klinicznych i przeprowadzenie badań laboratoryjnych.
 

Borelioza: objawy neurologiczne - leczenie 


Antybiotyki to konieczność w leczeniu neuroboreliozy. Tetracyklina, cefalosporyna, penicylina i doksycyklina to najlepsze i najczęstsze z zalecanych lekarstw. Przeciętne leczenie trwa od 10 do 30 dni. Antybiotykoterapia często może być stosowana doustnie, w domu. W cięższych, bardziej zaawansowanych przypadkach, wymagane jest podawanie dożylne antybiotyków, co odbywa się już w szpitalu.
 

Borelioza: objawy neurologiczne - u dzieci 


Nadwrażliwość na hałas, zapachy i światło, problemy z równowagą, koncentracją, pamięcią, słuchem i wzrokiem, a także osłabiona koordynacja ruchowa, zmiana zachowania, pogorszenie się w szkole oraz bóle skóry, włosów i skóry głowy to tylko niektóre z objawów neurologicznych boreliozy u dzieci. Pojawiają się także sztywnienia i mrowienia jak również symptomy związane z nerwami czaszkowymi i objawami guza mózgu. Warto zwracać dokładną uwagę na wszelkie zmiany zachodzące w zachowaniu dziecka. 

.

Udostępnij:

Zobacz również

W pierwszej, najwcześniejszej fazie rozwoju choroby, zwanej postacią wczesną ograniczoną...
Rumień po ukąszeniu kleszcza wcale nie występuje u każdego. Kiedy już się pojawi...

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Borelioza

Borelioza to choroba odkleszczowa. Wywoływana przez bakterie Borelli, występujące w postaci krętek lub cyst, nazywana jest również krętkowicą kleszczową lub chorobą z Lyme. Mimo, że borelioza początkowo może przypominać grypę, nie dajcie się zwieść!

Jej późniejsze objawy niejednokrotnie powodują ostre bóle stawów, powikłania sercowe i poważne skutki neurologiczne. O boreliozie świadczyć może wystąpienie rumienia wędrującego, jednak pojawia się on jedynie u kilkudziesięciu procent zakażonych!

Jednym z testów pomagających zdiagnozować chorobę, jest test ELISA - w większości przypadków należy potwierdzić go metodą WESTERN BLOT. Testy mają za zadanie określić wysokość IgG, najistotniejszych przeciwciał biorących udział w odpowiedzi immunologicznej. W większości przypadków odpowiednio wcześnie zdiagnozowaną boreliozę wyleczyć można za pomocą antybiotyków.

Leczenie boreliozy opiera się na podawaniu antybiotyków przez średni czas około 25 dni. 

Pragniemy zaznaczyć, że niniejsza strona ma charakter informacyjny. Wszelkie wątpliwości dotyczące stanu zdrowia należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem, a w razie podejrzenia boreliozy - koniecznie wykonać odpowiednie badania, w celu wykluczenia zagrożenia.

Sekcje portalu

  • Borelioza
  • Objawy boreliozy
  • Badania
  • Leczenie boreliozy
  • Baza wiedzy
  • Preparaty ochronne

Popularne artykuły

Borelioza - kiedy pierwsze objawy?

31 grudnia 2018

Borelioza IgG

9 stycznia 2019

Czy borelioza jest zaraźliwa?

10 stycznia 2019

Jak wykryć boreliozę?: Borelioza - badania

11 stycznia 2019

Inni czytali również

Borelioza IgG

9 stycznia 2019

Mugga na kleszcze, komary, meszki i

26 czerwca 2019

Czy borelioza jest zaraźliwa?

10 stycznia 2019

Borelioza u psa

10 października 2019

Czytaj artykuły

  • Borelioza
  • Objawy boreliozy
  • Badania
  • Leczenie boreliozy
  • Baza wiedzy
  • Preparaty ochronne

© Copyright BoreliozaPoradnik.pl | Wszelkie Prawa Zastrzeżone.