Neuroborelioza jest zdecydowanie najbardziej groźną i skomplikowaną odmianą boreliozy. Ta atakująca układ nerwowy odmiana przypomina często zaburzenia psychiczne lub stwardnienie rozsiane, dlatego nie od razu da się ją prawidłowo zdiagnozować. Dochodzi do niej w momencie, gdy bakterie Borelii zaatakują mózg i rozpoczną niszczenie komórek nerwowych. Neuroborelioza dotyka około 10-15% osób zarażonych boreliozą, a w szczególności przypadki, u których nie zostało zastosowane leczenie.
Objawy neuroboreliozy
Do klasycznych symptomów neuroboreliozy zaliczamy głównie mrowienie i drętwienie skóry, nadmierną wrażliwość na bodźce, zaburzenia koordynacji, agresję, zaburzenia snu, apatię, nadpobudliwość, zmiany nastroju, zaburzenia odżywiania, zmiany osobowości, wypadanie włosów, sztywny kark, widoczne naczynia krwionośne, psychozy, otępienie i depresję.
Powikłania neurologiczne - borelioza
Neurologicznymi powikłaniami boreliozy jest przede wszystkim: zapalenie opon mózgowych, zapalenie mózgu, a także porażenie nerwu twarzowego (którego następstwem może być niedowład po stronie, gdzie znajduje się chory nerw - wiąże się to z zapadnięciem policzka, odpadaniem kącika ust, a także z wygładzeniem fałdu pomiędzy nosem a policzkiem, niemożliwością nadęcia policzków i wyszczerzenia zębów) oraz zapalenie nerwu wzrokowego i niedomykalność szpary powiek. Niedomykalność szpary powiek powoduje, że gałka oczna zaczyna wysychać i jest narażona na zakażenie. Najgorszym ze skutków neuroboreliozy jest zdecydowanie przewlekłe zapalenie mózgu. Niejednokrotnie powoduje ono porażenie wszystkich mięśni, trwałe uszkodzenia nerwów czaszkowych oraz zmiany w psychice człowieka, takie jak: otępienie, psychozy, zaburzenia koncentracji i depresja. Zdarzają się również schorzenia słuchu i wzroku.
Rozwój neuroboreliozy - jakie stadium?
Specjaliści wyróżniają 3 podstawowe stadia neuroboreliozy. Stadium I to okres następujący po około 2-3 tygodniach od ukąszenia kleszcza. Przejawia się on bólami i skurczami mięśni, nadwrażliwością, sztywnością karku, bólami głowy i stanem podgorączkowym. Stadium II, rozwijające się około 4-6 tygodni (a nawet parę miesięcy!) po ugryzieniu to początkowe mrowienie i drętwienie skóry, połączone z porażeniem mięśni, stopniowo przeradzające się w zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a w ostatecznej fazie stadium - w zapalenie mózgu. III stadium choroby to stadium przewlekłe, charakteryzujące się trudnościami w chodzeniu, problemami z koordynacją, a nawet zaburzeniami świadomości.
Borelioza: objawy neurologiczne - rozpoznanie
Grunt to szybkie zdiagnozowanie neuroboreliozy. Mimo, że jej objawy mogą wskazywać na występowanie innych chorób, jej odpowiednie rozpoznanie jest możliwe. W pierwszej kolejności opiera się ono na przeprowadzeniu wywiadu, a następnie badania neurologicznego. W dalszej części rozpoznania ważne jest zidentyfikowanie widocznych objawów klinicznych i przeprowadzenie badań laboratoryjnych.
Borelioza: objawy neurologiczne - leczenie
Antybiotyki to konieczność w leczeniu neuroboreliozy. Tetracyklina, cefalosporyna, penicylina i doksycyklina to najlepsze i najczęstsze z zalecanych lekarstw. Przeciętne leczenie trwa od 10 do 30 dni. Antybiotykoterapia często może być stosowana doustnie, w domu. W cięższych, bardziej zaawansowanych przypadkach, wymagane jest podawanie dożylne antybiotyków, co odbywa się już w szpitalu.
Borelioza: objawy neurologiczne - u dzieci
Nadwrażliwość na hałas, zapachy i światło, problemy z równowagą, koncentracją, pamięcią, słuchem i wzrokiem, a także osłabiona koordynacja ruchowa, zmiana zachowania, pogorszenie się w szkole oraz bóle skóry, włosów i skóry głowy to tylko niektóre z objawów neurologicznych boreliozy u dzieci. Pojawiają się także sztywnienia i mrowienia jak również symptomy związane z nerwami czaszkowymi i objawami guza mózgu. Warto zwracać dokładną uwagę na wszelkie zmiany zachodzące w zachowaniu dziecka.
Komentarze (0)
Zostaw komentarz