Borelioza - jaki antybiotyk?
We wczesnym stadium boreliozy zalecane jest przyjmowanie doksycykliny lub amoksycyliny w okresie od 14 do 21 dni, doksycykliny nie należy jednak podawać dzieciom poniżej 8 roku życia oraz kobietom w ciąży i w okresie laktacji. W przeciwieństwie do innych antybiotyków, doksycyklina działa nie tylko na boreliozę, lecz również na inne choroby powstałe w wyniku przenoszenia przez kleszcze, takie jak ludzka ehrlichioza granulocytarna. Osoby, które nie tolerują zarówno doksycykliny, jak i amoksycyliny, mogą leczyć się dzięki doustnemu przyjmowaniu cefuroksymu. Doksycylina doskonale sprawdzi się również podczas boreliozowego zapalenia stawów. Podawanie antybiotyku zaleca się w tym przypadku przez 28 dni.
Neuroborelioza? Tutaj odpowiedni będzie dożylny ceftriakson lub dożylna penicylina krystaliczna. Neuroborelioza przewlekła powinna być leczona od 14 do 28 dni. Dobrym rozwiązaniem może okazać się także tetracyklina, cefalosporyna i doksycyklina.
Lekami najczęściej stosowanymi na pojawienie się rumienia są zdecydowanie cefriakson i doxycylina, u dzieci natomiast amoksycylina. Leki te należy przyjmować od 14 do 21 dni. Rumień, a także pierwsza faza zapalenia stawów i porażenie nerwów czaszkowych, wymagają przyjmowania antybiotyków doustnie, pozostałe postacie powikłań wymagają dożylnego przyjmowania leków, już w szpitalu. Niektórzy specjaliści zalecają stosowanie metody ILADS, polegającej na naprzemiennym (niekiedy także łącznym) stosowaniu dużych dawek antybiotyków przez długi okres czasu. Trwa on od kilku miesięcy nawet do kilku lat. Niestety, sposób ten znacząco obciąża organizm i jego stosowanie nie jest zalecane przez środowisko naukowe. ILADS powoduje także wzrost antybiotykoodporności bakterii.
Borelioza - antybiotyk profilaktycznie?
To właśnie w metodzie ILADS nie czeka się na pojawienie pierwszych symptomów boreliozy, a od razu podaje kilka antybiotyków w sporych dawkach. Metoda IDSA zakłada natomiast serwowanie choremu jednego, konkretnego antybiotyku dopiero w momencie, gdy wystąpią pierwsze objawy choroby. Profilaktyczne podawanie antybiotyków w przypadku boreliozy, podobnie jak metoda ILADS, nie zostały uznane przez żadne ze światowych towarzystw medycznych na świecie. Co więcej, uznaje się jej stosowanie za szkodliwe dla zdrowia. W przypadku boreliozy, podobnie jak w przypadku innych chorób, należy zrezygnować z antybiotyków podawanych profilaktycznie.
Komentarze (0)
Zostaw komentarz