Okres upałów w pełni. Niestety wraz z wysokimi tempeturami i letnim klimatem, do życia budzą się pajęczaki w tym - kleszcze. Możemy je spotkać w lasach, parkach i na łąkach, czyli tam, gdzie najczęściej wybieramy się na spacery.
Ugryzienie kleszcza
Kleszcze żywią się krwią ssaków. Swoją największą aktywność wykazują z rana i w godzinach popołudniowych. Już z oddali wyczuwają pot ofiary. Kiedy znajdą się na ciele, szukają cienkiej i wilgotnej skóry aby się w niej zagnieździć. Ugryzienie kleszcza nie boli ponieważ podczas ukłócia wprowadzana jest substancja przeciwbólowa, opóźniająca tym samym wystąpienie stanu zapalnego. Niestety konsekwencje ugryzienia kleszcza mogą okazać się bardzo niebezpieczne dla żywiciela pasożyta. W poradniku przeczytasz min. co zrobić z nichcianym gościem, jakie są objawy i jak wygląda ugryzienie.
Ugryzienie kleszcza - objawy
Na około ugryzienia kleszcza (nawet jeżeli on w dalszym ciągu znajduje się w skórze) może wystąpić czerwony rumień sięgający 2 do 3 cm. Powiekszający się rumień jest sygnałem, że mogło dojść do zakażenia boreliozą. W takim przypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza. Im szybciej rozpoczęte leczenie, tym większe szanse na na uniknięcie powikłań wynikająchych ze złapanej choroby odkleszczowej.
WAŻNE - Po każdorazowym powrocie do domu należy sprawdzić swoje ciało czy nie bytuje na nim kleszcz. Należy sprawdzać również ubrania, ponieważ kleszcze są silne, potrafią przeżyć pranie i suszenie!
Ugryzienie kleszcza - co robić?
W sytuacji znalezienia kleszcza na ciele należy go niezwłocznie usunąć, aby zminimalizować ryzyko zarażenia się poważną chorobą odkleszczową. Pod żadnym pozorem NIE smarujemy go tłuszczem czy nie malujemy lakierem do paznokci. Dlaczego? Ponieważ przedstawione zabiegi "pomocnicze" mogą jedynie przyspieszyć wydalenie toksyn do organizmu. Kleszcza najelpiej usunąć za pomocą specjalnego przyrządu, który dostaniemy w każdej aptece (do wyboru mamy pętelki, długopisy, przsyssawki itp.). Kleszcza należy chwycić jak najbliżej skóry żywiciela, uważając aby nie złapać za odwłok wypełniony krwią i toksynami. Zdecydowanym ruchem bez przekręcania należy wyciągnąć wbitego kleszcza. Po wjęciu należy sprawdzić na kartce papieru czy kleszcz został wyciągnięty w całości. Miejsce ugryzienia kleszcza należy dokładnie zdezynfekować.
Dlaczego ugryzienie kleszcza swędzi?
Jeżeli ugryzienie kleszcza swędzi mimo iż w całości został usunięty, należy skonsultować się z lekarzem. Dla złagodzenia objawów można zastosować żelkrem taki sam jak na ukąszenia komara. Swędzące miejsce należy obserwować pod kątem wystąpienia rumienia świadczącego o mozliwym zakażeniu.
.
Komentarze (0)
Zostaw komentarz