• Borelioza
  • Objawy boreliozy
  • Badania
  • Leczenie boreliozy
  • Baza wiedzy
  • Preparaty ochronne

Ugryzienie kleszcza. Kompletny poradnik

Strona główna / Baza wiedzy

Ugryzienie kleszcza. Kompletny poradnik 15 października 2019

Okres upałów w pełni. Niestety wraz z wysokimi tempeturami i letnim klimatem, do życia budzą się pajęczaki w tym - kleszcze. Możemy je spotkać w lasach, parkach i na łąkach, czyli tam, gdzie najczęściej wybieramy się na spacery. 

Ugryzienie kleszcza 

Kleszcze żywią się krwią ssaków. Swoją największą aktywność wykazują z rana i w godzinach popołudniowych. Już z oddali wyczuwają pot ofiary. Kiedy znajdą się na ciele, szukają cienkiej i wilgotnej skóry aby się w niej zagnieździć. Ugryzienie kleszcza nie boli ponieważ podczas ukłócia wprowadzana jest substancja przeciwbólowa, opóźniająca tym samym wystąpienie stanu zapalnego. Niestety konsekwencje ugryzienia kleszcza mogą okazać się bardzo niebezpieczne dla żywiciela pasożyta. W poradniku przeczytasz min. co zrobić z nichcianym gościem, jakie są objawy i jak wygląda ugryzienie. 

Ugryzienie kleszcza - objawy

Na około ugryzienia kleszcza (nawet jeżeli on w dalszym ciągu znajduje się w skórze) może wystąpić czerwony rumień sięgający 2 do 3 cm. Powiekszający się rumień jest sygnałem, że mogło dojść do zakażenia boreliozą. W takim przypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza. Im szybciej rozpoczęte leczenie, tym większe szanse na na uniknięcie powikłań wynikająchych ze złapanej choroby odkleszczowej.

WAŻNE - Po każdorazowym powrocie do domu należy sprawdzić swoje ciało czy nie bytuje na nim kleszcz. Należy sprawdzać również ubrania, ponieważ kleszcze są silne, potrafią przeżyć pranie i suszenie!

ugryzienie kleszcza

Ugryzienie kleszcza - co robić? 

W sytuacji znalezienia kleszcza na ciele należy go niezwłocznie usunąć, aby zminimalizować ryzyko zarażenia się poważną chorobą odkleszczową. Pod żadnym pozorem NIE smarujemy go tłuszczem czy nie malujemy lakierem do paznokci. Dlaczego? Ponieważ przedstawione zabiegi "pomocnicze" mogą jedynie przyspieszyć wydalenie toksyn do organizmu. Kleszcza najelpiej usunąć za pomocą specjalnego przyrządu, który dostaniemy w każdej aptece (do wyboru mamy pętelki, długopisy, przsyssawki itp.). Kleszcza należy chwycić jak najbliżej skóry żywiciela, uważając aby nie złapać za odwłok wypełniony krwią i toksynami. Zdecydowanym ruchem bez przekręcania należy wyciągnąć wbitego kleszcza. Po wjęciu należy sprawdzić na kartce papieru czy kleszcz został wyciągnięty w całości. Miejsce ugryzienia kleszcza należy dokładnie zdezynfekować. 

Dlaczego ugryzienie kleszcza swędzi? 

Jeżeli ugryzienie kleszcza swędzi mimo iż w całości został usunięty, należy skonsultować się z lekarzem. Dla złagodzenia objawów można zastosować żelkrem taki sam jak na ukąszenia komara. Swędzące miejsce należy obserwować pod kątem wystąpienia rumienia świadczącego o mozliwym zakażeniu. 

.

Udostępnij:

Zobacz również

Licówki stały się jednym z najbardziej popularnych rozwiązań w stomatologii estetycznej...
Osteopatia jest jedną z popularnych metod medycyny alternatywnej, której celem jest diagnozowanie...

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Borelioza

Borelioza to choroba odkleszczowa. Wywoływana przez bakterie Borelli, występujące w postaci krętek lub cyst, nazywana jest również krętkowicą kleszczową lub chorobą z Lyme. Mimo, że borelioza początkowo może przypominać grypę, nie dajcie się zwieść!

Jej późniejsze objawy niejednokrotnie powodują ostre bóle stawów, powikłania sercowe i poważne skutki neurologiczne. O boreliozie świadczyć może wystąpienie rumienia wędrującego, jednak pojawia się on jedynie u kilkudziesięciu procent zakażonych!

Jednym z testów pomagających zdiagnozować chorobę, jest test ELISA - w większości przypadków należy potwierdzić go metodą WESTERN BLOT. Testy mają za zadanie określić wysokość IgG, najistotniejszych przeciwciał biorących udział w odpowiedzi immunologicznej. W większości przypadków odpowiednio wcześnie zdiagnozowaną boreliozę wyleczyć można za pomocą antybiotyków.

Leczenie boreliozy opiera się na podawaniu antybiotyków przez średni czas około 25 dni. 

Pragniemy zaznaczyć, że niniejsza strona ma charakter informacyjny. Wszelkie wątpliwości dotyczące stanu zdrowia należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem, a w razie podejrzenia boreliozy - koniecznie wykonać odpowiednie badania, w celu wykluczenia zagrożenia.

Sekcje portalu

  • Borelioza
  • Objawy boreliozy
  • Badania
  • Leczenie boreliozy
  • Baza wiedzy
  • Preparaty ochronne

Popularne artykuły

Borelioza - kiedy pierwsze objawy?

31 grudnia 2018

Borelioza IgG

9 stycznia 2019

Czy borelioza jest zaraźliwa?

10 stycznia 2019

Jak wykryć boreliozę?: Borelioza - badania

11 stycznia 2019

Inni czytali również

Mugga na kleszcze, komary, meszki i

26 czerwca 2019

Borelioza - objawy po latach

15 stycznia 2019

Licówki porcelanowe vs. kompozytowe – czy cena...

19 października 2024

Borelioza - leczenie

23 stycznia 2019

Czytaj artykuły

  • Borelioza
  • Objawy boreliozy
  • Badania
  • Leczenie boreliozy
  • Baza wiedzy
  • Preparaty ochronne

© Copyright BoreliozaPoradnik.pl | Wszelkie Prawa Zastrzeżone.