Kleszcze mają spore znaczenie medyczne i weterynaryjne, głównie dlatego, że są nosicielami wielu chorób. Przede wszystkim tych groźnych. Również boreliozy.
Ukąszenie kleszcza jest bezbolesne, dlatego regularnie należy sprawdzać, czy pasożyt nie pojawił się gdzieś na naszym ciele (szczególnie w okresie letnim). Jego ulubione miejsca to okolice szyi, kolan i pach. Ciepłolubne kleszcze ukochały sobie także głowę, a konkretnie granicę karku i włosów.
Pamiętajmy, że na boreliozę nie da się zaszczepić. Sprawa ma się inaczej z odkleszczowym zapaleniem mózgu - jednak w tym przypadku długość bytowania kleszcza nie ma znaczenia, dotyczy ona wyłącznie boreliozy. W przeciwieństwie do kleszczowego zapalenia mózgu, którego wirus znajduje się w ślinowych gruczołach nosiciela, a więc może zostać przekazany tuż po wbiciu się kleszcza w skórę, bakterie boreliozy zamieszkują jelito kleszcza. Co za tym idzie - mija trochę czasu, zanim przemieszczą się do jego aparatu gębowego. Im szybciej usuniemy pajęczaka, tym lepiej - wtedy zmniejsza się ryzyko zarażenia. Należy zaznaczyć, że całkowita gwarancja braku zarażenia w tym wypadku nie istnieje.
Specjaliści uważają, że 24 godziny to czas, który kleszcz musi spędzić na ciele ofiary, aby doszło do zarażenia. Jednocześnie jest to czas, który nasz oprawca wykorzystuje na pobranie krwi, a co za tym idzie - przedostanie się bakterii do naszego krwiobiegu.
Jak poradzić sobie z kleszczem? To wcale nie takie trudne! Wczepionego w skórę pajęczaka należy uchwycić pęsetą tuż przy skórze, a następnie jak najszybciej delikatnie wyciągnąć go do góry. I już po wszystkim! Miejsce ukąszenia można zdezynfekować wodą utlenioną. Zdarza się, że po ugryzieniu występuje utrzymująca się krótko reakcja alergiczna - może pojawić się ona nawet kilka dni później. W przypadku, gdy ślad na skórze nie znika i się powiększa, przekształcając się w rumień, o którym możecie przeczytać tutaj
Polewanie kleszcza rozmaitymi substancjami typu tłuszcz czy alkohol w celu zneutralizowania jego działania, a także wyciskanie i wykręcanie nosiciela ze skóry, może skutkować wypluciem jelit przez owada - skutkuje to o wiele szybszym i łatwiejszym zarażeniem.
Jeżeli nie masz pewności, jak prawidłowo wyrwać kleszcza, najlepiej udaj się do specjalisty.
Komentarze (0)
Zostaw komentarz