Borelioza, zwana także krętkowicą kleszczową i chorobą z Lyme, niezdiagnozowana i nieleczona odpowiednio wcześnie może wywołać bardzo negatywne skutki dla naszego organizmu.
Borelioza - skutki choroby
Bakteria Borelli w naszym organizmie może przedostać się przez skórę za pomocą krwi do niemal każdego narządu, choć oczywiście wymaga to trochę czasu - czasem są to miesiące, a czasem lata, skutki zaś mogą być naprawdę nieprzyjemne. By zapobiec nieodwracalnym zmianom, konieczne jest szybkie zdiagnozowanie choroby.
Borelioza - skutki neurologiczne
Neurologicznymi powikłaniami boreliozy jest przede wszystkim: zapalenie opon mózgowych, zapalenie mózgu, a także porażenie nerwu twarzowego (którego następstwem może być niedowład po stronie, gdzie znajduje się chory nerw - wiąże się to z zapadnięciem policzka, odpadaniem kącika ust, a także z wygładzeniem fałdu pomiędzy nosem a policzkiem, niemożliwością nadęcia policzków i wyszczerzenia zębów) oraz zapalenie nerwu wzrokowego i niedomykalność szpary powiek. Niedomykalność szpary powiek powoduje, że gałka oczna zaczyna wysychać i jest narażona na zakażenie. Najgorszym ze skutków neuroboreliozy jest zdecydowanie przewlekłe zapalenie mózgu. Niejednokrotnie powoduje ono porażenie wszystkich mięśni, trwałe uszkodzenia nerwów czaszkowych oraz zmiany w psychice człowieka, takie jak: otępienie, psychozy, zaburzenia koncentracji i depresja. Zdarzają się również schorzenia słuchu i wzroku.
Borelioza - powikłania stawowe
Podczas boreliozowego zapalenia stawów występują zazwyczaj bóle silne i krótkotrwałe. Obejmują one przede wszystkim kolana, łokcie, barki i staw biodrowy. Ostre zapalenie stawów dotyczy aż 50-60% nieleczonych. I - uwaga - 30% leczonych! Prócz ogólnego uczucia zmęczenia, zapaleniu stawów towarzyszy charakterystyczny ból, obrzęk i wysięk w stawie. Stan zapalny zajmuje zazwyczaj jeden, konkretny staw. Najczęściej jest to staw kolanowy. 10% nieleczonych, którzy nie poddali się antybiotykoterapii, dotyka przewlekłe zapalenie stawów, objawiające się trwałym uszkodzeniem i unieruchomieniem stawu.
Borelioza - powikłania sercowe
Powikłania sercowe boreliozy charakteryzują się objawami podobnymi do zapalenia płuc. Zdarza się także zapalenie osierdzia i wsierdzia (mogące powodować zaburzenie pracy serca i impulsów nerwowych, odpowiadających za właściwe kurczenie się mięśnia sercowego) oraz kardiomiopatia rozstrzeniowa i boreliozowe zapalenie mięśnia sercowego. Co prawda zaburzenia pracy serca związane z boreliozą ustępują z reguły w przeciągu 6 tygodni, jednak badania wykazały, że u ok. 5% zakażonych mogą pozostać po nich trwałe następstwa. Warto pamiętać, że powikłania sercowe są szczególnie groźne nie tylko dla naszego zdrowia, lecz również życia.
Komentarze (0)
Zostaw komentarz